Bezpečně na horách

*Helmy

*Brýle

*Páteřáky

*Hole

*Lavinová výbava

*Servis lyží a snowboardů


Vezmeme-li to od hlavy k patě…teda až do batohu.

Helmy

Protože hlava je opravdu nejvíce náchylná ke zraněním a nejvíce smrtelných úrazů se týká právě hlavy, dbáme i na patřičnou kvalitu helem. Nechceme z toho dělat zbytečného strašáka, ale helma by měla být samozřejmostí jak pro dítě, tak i pro ostatní lyžaře. Zvláště v našich českých horách, které se vyznačují přeplněnými úzkými sjezdovkami.

Je možnost vybírat z klasických helem s pevným překrytím uší, které všichni znají od závodníků. Tyto helmy však už poněkud ustoupily, např. už jen z důvodu, že v nich není tak dobře slyšet. Původně označované helmy jako snowboardové s odnímatelnými měkkými kryty uší (half-shell), se dnes těší výrazně větší oblibě i u lyžařů. V otázce bezpečnosti vycházejí tyto helmy takřka stejně. U slalomářů je pevná helma nutností z důvodu nasazení chrániče obličeje kvůli tyčím. Pouze někteří freerideři používaji helmy integrální, je to však na zvážení…i to má své pro a proti.

Hlavní naší značkou je Scott. Špičkové zpracování skořepin, vždy v několika modelových řadách různých tvarů, aby jste si nemuseli helmu „dorvat“ na hlavu pomocí upínacího systému na temeni. Správná helma má sednout i bez toho a to se nám dlouhodobě s firmou Scott daří takto uspokojit nároky zákazníka. Navíc i v oblasti helem je stále co zlepšovat, nejpalčivější bývá systém větrání. Zde se tedy letos představuje nová helma Envy, s propracovaným systémem větrání nad lyžařskými brýlemi, aby nedocházelo k jejich zamlžování. Ostaní ve standartně kvalitní nabídce a ještě s veselejšími barvami!

Kromě této značky u nás najdete ještě helmy BRIKO, NEON, DYNAFIT a k doplnění kolekce i velmi dobré helmy Elan.

Helma nechrání jen při pádu, ale kdo ji má ví, že můžou padat trakaře a foukat uragán a jste v pohodě. Navíc koho už někdy břinkla kotva do hlavy tak ví taky své.

Další důležitá věc je ochrana očí.

Lyžařské brýle

Brýle chrání nejen proti větru a sněhu, ale mají i několik dalších funkcí, které oceníte při zhoršených podmínkách. Nebo naopak když svítí slunce při jarním lyžování na ledovcích.

Scott

Již od svých počátků zaujímá firma Scott přední místo ve výrobě lyžařských brýlí a důvod je prostý, výtečná technologie výroby čoček. Své modely vyvíjí s využitím nejnovějších poznatků v optice. Kvalitní vidění je při sportech náročných na okamžitou orientaci zcela nepostradatelné. Všechny brýle zaručují 100% ochranu proti UV i jiným škodlivým zářením.

Zorníky se na brýle vyrábí ve třech kategoriích, podle množství propouštěného světla. Specifickými jsou u Scottu např. Light sensitive, které se zatmaví podle aktuálního počasí během několika vteřin. Další specialitou jsou zorníky Natural, s různou propustností světla, které nemění barevné spektrum a jsou velice příjemné a přirozené pro oči. Prodáváme brýle značek SCOTT, BRIKO, NEON.


Lyžařské brýle je dobré vybírat dohromady s helmou, aby nám opravdu dobře padly. Špatný výběr má za následek např, že nám mezi brýlemi a helmou vznikne mezera, kterou dost nepříjemně táhne.

Chrániče – páteřáky, trenky

Chrániče páteře se v poslední době staly oblíbené nejen mezi freeridery a freestylery, ale i mezi širokou lyžařskou veřejností, využívající je výhradně při lyžování na sjezdovce. V případě obavy z toho, že vás na sjezdovce někdo „sejme“, jsou tyto ochrané pomůcky zcela na místě. Trenky s měkkými či plastovými vycpávkami jsou vhodné jak pro snowboardisty, tak pro freeskiery, využívají je i lidé např. s kyčelními klouby po úrazech a pod.

Chrániče se dávyjí přímo na první vrstvu oblečení, měly by minimálně cestovat po těle a neomezovat v pohybu. Kromě chráničů z tvrdého plastu, které všichni dobře znáte, se pro sjezdovkové lyžování s oblibou používají i tzv. softy. Chrániče z tuhé hmoty, která může být pro spoustu lidí příjemnější. Hitem poslední doby je vyssokomolekulární hmota D3O, která je normálně měkká a poddajná, avšak při nárazu ztuhne a absorbuje energi. Pro freeridery je ale stejně lepší používat chrániče plastové, kdo dal v prašanu párkrát panna-orel, tak ví :)

Chrániče u nás dostanete od firem Scott, Dainese a Leki.

Hole

LEKI má první a jediné bezpečnostní vázání u lyžařských holí – Trigger S. Dohromady s rukavicí LEKI můžete dát vale poutkům a pořádně se na svahu odpoutat. Dominanci a významnost značky LEKI v alpských disciplínách dokládá fakt, že mnohdy více než polovina závodníků z první desítky v závodech světového poháru má hole LEKI. Do týmu patří takové hvězdy jako Bode Miller, Benjamin Raich, Didier Cuche, Ivica Kostelic, Lindsey Vonn Marlis Schield či Maria Reisch a mnoho dalších. U nás spoléhá na LEKI naše freeridová jednička Robin Kaleta.

Lavinová technika

- prodáváme a pujčujeme výrobky firmy MAMMUT

Firma se specializuje na výrobu vybavení pro bezpečný pohyb lyžařů a skialpinistů ve volném terénu.

Dále u nás naleznete klasické lavinové sondy, lopaty všechny s kovovým listem v různých šířkách. Nejbezpečnější vychytávka mezi lavinovou technikou je batoh se systémem nafukovacího vaku, který drží lyžaře na povrchu laviny.

PŮJČOVNA LAVINOVÉHO VYBAVENÍ

Servis lyží a snowboardů

Součástí bezpečnosti na horách je samozřejmě často opomíjený servis lyží a lyžařského vázání. Ostrá hrana lyže či snowboardu je vám oporou na ledových plotnách a zaručuje Vám dokonalou reakci a ovladatelnot lyže či snowboardu. Odborně zkontrolované a seřízené bezpečnostní vázání Vás chrání před úrazy končetin!!!! Neméně důležité je také zkontrolovat podpadky a přezky lyžařských bot a případně je nechat opravit.

SERVISNÍ CENTRUM TRTÍK