Freeskiing

Hlavní myšlenkou freeskiingu není řešit rádiusy, délky a jak pojmenovat styl, kterým jezdím z kopce. A taky jestli parta opilých rolbařů omylem nezapomněla hrudky sněhu na manchestru. Ale v prvé řadě si zalyžovat..Možná to má trochu blíž ke snowboardingu, akorát se u toho víc jezdí.

I tak vám přinášíme pár informací.

Tak jak v lyžích na sjezdovku je docela vše jasné, tak v těchto kategoriích za posledních pár let nezůstal šutr na kameni a technologie, které zde vznikly už pomalu začínají prosakovat i mezi sjezdovkáře. Stejně jako se před lety rovné lyže přetvořily takřka během jedné sezony na carvingy, je i v oblasti freeski obrovský posun v konstrukcích a tvarech. Po rádiusu přišla na řadu úprava camberu-vzpruhu lyže. Od prvních kolíbek-úplných reverse se postupem vykrystalizovaly různé varianty průhybu, sjednocené pod výraz ROCKER. Dnes už snad všechny lyže, nezáležíce na značce, určené pro freeride nebo backcountry, mají některý z těchto druhů prohnutí. Nejednotnost panuje pouze mezi lyžemi freestylovými. Tam už jsou totiž dávno pryč doby, kdy by tato lyže měla být pouze pro snowparky a stejně jako u snowboardů, je dnes téměř jakákoliv twin-tipová lyže především skvěle univerzální lyže i pro normální ježdění. Konec konců snowpark je jen urolbovaná sjezdovka se skokama. Takže lyže pod označením FS jsou jak v rockeru – skvěle ovladatelné, hravé a při tom dle potřeby dovedou držet na hraně jak přibité, tak i některé promodely největších freeski zvířat jsou stále v klasickém camberu. Inu, ale kdo není zvyklej běžně skákat 50metrový skoky s rotacemi převážně hlavou dolů, tak vůbec nemusí přemýšlet, jestli ho rocker neomezí v jeho umění :) .

Všechny aspekty tohoto stylu, veškeré pro i proti vám rádi vysvětlíme u nás v obchodě na praktických ukázkách konkrétních modelů. |Navíc vzhledem k tomu, že máme velmi obsáhlou kolekci freeski v test centru, tak si to můžete v prvé řadě vyzkoušet na vlastní nohy. A jak už jsem předeslal, Rocker už se objevuje i u lyží vysloveně sjezdovkových a příští sezonu přibude i na modelech, u kterých by jste to možná nečekali..

V našem obchodě se můžete setkat s několika značkami, tak pro lehkou orientaci:

Elan

Freeride kolekce pod názvem Summit sjednocuje lyže čistě freeridové, s rockrem v přední části lyže, sendvičovou konstrukcí a dvojitými titanalovými výztuhami. Jsou to zbraně nejen do hlubokého sněhu, ale lyže opravdu na celou horu, za jakých koliv podmínek. Na ně navazují lyže tourningové, postupně pod vázáním stále hubenější. Specialitou pro skialpinisty závodníky je lyže Triglav, která má stejně jako ostatní tourning lyže dřevěné jádro Nomex – připomínající včelí plástev, ale technicky propracovaná do absolutní dokonalosti. Váha 699g z ní dělá nejlehčí lyži na trhu.

Freestyle serie pod souhrným názvem Game on! se oproti freeridovým lyžím vyznačuje měkčí flexí i torzní tuhostí. Nejšírší Boomerang s rozměrama 140/120/130, laminátovými výztuhami, 5D profilem a téměř plochými špičkami je typickým představitelem BC freestylové lyže pro nej surfování v prašanu. Puzzle, zas coby freestylová lyže do snowparku, s celodřevěným laminovaným jádrem, jib rockrem a SST zkosením bočních hran, je typickým představitelem nové generace lyží, které je dobře jak ve vzduchu, tak i na tvrdé černé sjezdovce. Holčičí verze jsou stejně kvalitní, pouze v kratších délkách a lehce měkčí. Pro kindroše platí to samé.

Dynastar

Řadě Legend vévodí macatá PRO Rider se středem 115mm, titanové pláty, rocker ve špici, prostě lyže jak má být. Další freeridovky se postupně zužujou a ž do šířek, vhodných i pro all mountain s velkým podílem jízdy po sjezdovce. Freestyle kolekce je seřazena pod označení 6th Sense. Parková Superpipe má pod vázáním vložené další hrany na zesílení materiálu pro slide na zábradlích a všechmožných jiných věcech. Celkově u Dynastaru převládají mírnější rockery, u parkovek využívána podobná technologie pružného jádra pomáhajícího při odrazech a dopadech – SpringBlade. Skialpinistická řada Alti je opět excelentní pro tůry i parádní sjezdy.

Jelikož freeski se na rozdíl od ostatních lyžích nevyskytují v setu s od výrobce danným vázáním, je potřeba trošku laborovat s montážním bodem a s tím co je k dostání. Všeobecně platí, že vázání se vrtá přímo do lyže, bez jakýchkoliv desek. Je to z důvodů co nejnižšího těžiště, stability při slide, lehkosti lyže a maximální pevnosti. Pro lyže freestylové stačí rozmezí mezi 10-15 DIN podle váhy a progressivity jezdce. Montážní bod bývá víc v předu, pro vyložené brusiče railů až na středu lyže. pokud někdo chce lyže využívat i pro BC, je to trochu problém. V současné době je jedno z mála posuvných vázání Marker Schizo.

Pro freeridery a BC lyže je lepší sáhnout k DIN nad 15..A jelikož tento druh ježdění je spojen i s více či méně chozením, jsou tu opět varianty. Skialpinistická vázání jsou dobrá, ale mnohdy víc na chůzi než na sjezd. Opět Marker a tentokrát např Duke – freeridové „chodící“ vázání, má širší základnu, celkově pevnější, a jezdí na něm i velká jména na poli freeskiingu. Pro ty, kteří mají vázání klasická, existuje skvělá pomůcka – Alpine Trekkerskialpová vložka do vázání. Slouží ke kratším přechodům, na kopci ji vyděláte a strčíte do batohu..lehká, odolná, používaná po celém světě téměř výhradně od firmy B.C.A.

Další pomůckou s tím spojenou jsou pásy. Ne už z tuleně, ale syntetický chlup. U nás konkrétně od firmy Pomoca.

Boty prošly také jistými úpravami a vylepšeními..proto nabízíme jako námi ozkoušené a světově proslulé lyžáky

Dalbello

Začalo to řadou Krypton. Snížený kotníkový kloub, třípřezkový systém, zdokonalující staré dobré Raichle..k tomu výměnitelné jazyky různých tuhostí a další maličkosti, díky nímž si můžete pohrád s flexí až do 140. Top třída pro freeridové jezdce, skicrossaře..nebo každého, kdo chce pevnou a přesnou botu. Rozrostla se řada RDP, opírající se o rozmanité potřeby freeskiingu. Kromě známých Rampage, se vyrábí IL Moro ve dvou verzích, letošní opět rastafariaánský PRO model Tanner Hall. Všechny tři modely v šířce 98mm. Excelentní boty pro freestyle, BC, freeride… nic není nemožné..Další širší modely Blender a Voodoo jsou určeny hlavně do snowparků, ale stejně jako IL Moro už ani neuvádějí flexe, protože možnosti  funkčního přenastavení tuhosti bot je opravdu takového rozsahu, že by tomu stejně nikdo nevěřil. Nutno vidět a vyzkoušet. Kolekci uzavírá ski tourningová řada Virus. Její hlavní doménou je skialpinismus a freeriding. Konstrukčně vychází z řady Krypton, s patentovaným systémem kloubu pro perfektní funkčnost při chůzi.

.