Ruční servis běžeckých lyží

HOLMENKOL – licence na vítězství!

HISTORIE

Firma HOLMENKOL je známá jako nejstarší výrobce lyžařských vosků na světě. Dr. Max Fischer založil společnost nazvanou „Vereinigte Wachswarenfabrik AG, Hornung u Dr. Fischer“ již v roce 1922 v Ditzingenu v Německu. V té době se Max Fischer, doktor chemie a sám nadšený skokan na lyžích, zabýval především vývojem vosků na podlahy a svíčkami. Brzy ho ale napadlo, že by z jeho profesních znalostí mohl profitovat i jeho koníček – a tak začal v laboratoři míchat parafíny a jiné vosky a používal je pro voskování svých lyží.
Výsledek byl pozoruhodný – dřevěné lyže již nebyly nasáklé vodou, jejich skluzné vlastnosti byly vynikající a Dr. Fischerovi tak skákání přinášelo ještě větší radost a potěšení. Ve stejném roce, kdy Max Fischer založil výše jmenovanou společnost, vytvořil i druhou řadu produktů – lyžařské vosky, a nazval ji po svém nejoblíbenějším skokanském můstku v Oslo „HOLMENKOLLEN“.
V roce 1948 se firmě podařil historický průlom v oboru, když vyvinuli systém vosků na základě syntetických surových materiálů, kde barva příslušného vosku (stříbrná/červená/modrá) signalizovala příslušnou oblast použití vosku. Modrý vosk se používal při nízkých teplotách, červený při vyšších teplotách a stříbrný se na lyže používal v případě, že byl sníh mokrý, špinavý nebo rozbředlý. Tak byl na trhu s lyžařskými vosky stanoven základ. Výrazný vývoj oblasti skluznic lyží, ke kterému dochází zejména od 70. let 20. století, měl samozřejmě ohromný vliv i na používané technologie lyžařských vosků. V úzké spoluprác i s lyžařským průmyslem a s průmyslem zpracování surových materiálů, byly vytvářeny nové vosky, které pravidelně testovali a hodnotili mezinárodně činní závodníci s velkými zkušenostmi, servisní týmy různých výrobců lyží a reprezentační týmy. Filozofie produktů firmy HOLMENKOL je dosáhnout nejvyšších možných standardů lyžařských vosků tak, aby odpovídaly požadavkům a nárokům závodního lyžování. V roce 1989 jsme na trh uvedli první vosky s obsahem fluoru.
Další krok ve vývoji, který představují aditiva lyžařských vosků, byl rovněž úspěšně uveden na trh. Na začátku 90. let jsme vyvinuli dokončovací produkty TOPSPEED – 100% hybridní fluorokarbonové směsi. Tato řada špičkových produktů usnadňuje, a to zejména při závodech, výběr správné směsi vosků a tím pomáhá světové lyžařské elitě zajistit si vítězství. V roce 2001 se dalším milníkem v historii flexibilních strukturovacích technologií stala řada TRI-MAXX firmy HOLMENKOL a v roce 2002 se podařilo dosáhnout významného průlomu díky řadě produktů založených na nanotechnologii Nanowax-Cerax. Dne 01.09.2002 byla založena společnost HOLMENKOL Sport-Technologies GmbH & Co. KG. Díky tomu můžeme spojit exkluzivní přístup k nejmodernějším technologiím a patentům s více než 80 lety znalostí a zkušeností v oblasti vývoje lyžařských vosků a dosahovat tak v budoucnosti nových úspěchů a nastavovat laťku ještě výš.
Vývoj v oblasti nanotechnologií byl ještě dále posílen spojením se společností Nanogate a díky spolupráci s partnerskými výzkumnými ústavy Sustech a ITCF. V budoucnosti se firma HOLMENKOL nebude zabývat oblečením, lyžařskými holemi ani jiným vybavením, ale zaměří se vší silou a inovativním potenciálem na vývoj chemických sportovních povrchových úprav pro vrcholový sport. a na konec musíme dodat, že cílem firmy HOLMENKOL je pokračovat v nastavování nových standardů v oblasti technologií a být neustále v popředí vývoje na trhu s lyžařskými vosky: záruka „licence na vítězství“.