Hrany a jejich úprava

Úprava hran zahrnuje následující kroky:

PROHLÍDKA SKLUZOVÝCH PLOCH

Skluzné plochy byste měli čas od času prohlédnout a zkontrolovat pomocí vodováhy nebo StraightEdge (radeko – přesný obdélník určený pro kontrolu profilu skluznice).

Může dojít k následujícím případům:

A) Konkávní skluznice:

Skluznice je ve středu prohnutá směrem dovnitř, lyže/snowboard leží na hranách, zatáčení je proto obtížné a lyže/snowboard mají tendenci se zařezávat.

B) Konvexní skluznice:

Skluznice je prohnutá směrem ven, hrany mají jen malý kontakt se sněhem, Postavenílyží/snowboardu na hrany a jejich ovládání je obtížné.

C) Rovná skluznice:

Skluzná plocha je rovná od jedné hrany ke druhé lyže/snowboard sedí jak na ploše, tak i na hranách a – pří správném nabroušení hran – jesnadné je ovládat a dělat oblouky.

Pokud zjistíte, že vaše lyže/snowboard nejsou dokonale rovné, doporučujeme vám nechat si je odborně zarovnat v  našem lyžařském servisu.

BROUŠENÍ SPODNÍ HRANY (=broušení sklonu)

Sklon hran byste měli upravit pomocí brusného nářadí HOLMENKOL Base Edge Guide (0,5°-1,5°), přičemž úhel sklonu u špičky a u patky by měl být o něco větší než v ostatních částech lyže; nástup do oblouku je tak snadnější.

SIDE WALL – BOK LYŽE

Než začneme brousit lyži z boku, je potřeba odstranit přebytečné plastové části boku lyže. K tomu nám poslouží srovnávačka bočních hran ERGO Side Wall Planer.

BROUŠENÍ BOČNÍ HRANY (=broušení profilu)

Profil bočních hran závisí na disciplíně (např, pro sjezd, super G a obří slalom: 88°-87″, pro slalom speciál 88°-86°). Pro děti, které jsou mladší deseti let, není vhodné brousit lyže méně než 88° a to platí i pro malé závodníky. Pro přesné vybroušení profilu se používajÍ profesionální nástroje na broušení hran HOLMENKOL Steel Edge World Cup (88°-85°), Ergo Profi Racing (90°-85°), Ergo Semi (90°-85°), Edge Trick PRO Diamont, Carve Edge Hard Metal File.

DOKONČOVACÍ PRÁCE

Nově nabroušené a extrémně ostré hrany na patce lyží/snowboardu a v rozšiřující se oblasti znemožňují snadné zatáčení a rychle ústí v chyby, z tohoto důvodu by měly být hrany v přední i zadní rozšiřující se části mírně ztupeny v délce 5 až 15 cm brusnou pryží. Tak je zachována přilnavost hran a ovládání lyží/snowboardu v oblouku je přitom snadné. Hrany na přední a zadní části lyží/snowboardu, které nemají nic společného s jízdními vlastnostmi lyží/snowboardu (tedy ty části hran, které nejsou v kontaktu se sněhem, pokud je lyže v rovné poloze), by měly být zaobleny.

OPRAVY HRAN

Kameny na sjezdovce mohou způsobit tvrdnutí hrany, protože při kontaktu mezi hranou a kamenem dojde na krátký okamžik k vytvoření vysoké teploty, Výsledkem je změna v povrchu hrany, nebo/místo, kde došlo ke kontaktu, se stane hustějším než materiál, který je obklopuje. Je velmí obtížné, ne-li nemožné, tato místa odstranit pomocí standardních pilníků (např.: L-Maxi), Výsledkem je jenom nepřesná práce. Tato ztvrdlá místa je možné odstranit pouze pomocí pilníku DlamondFile modrý nebo pomocí brusného oxidačního kamene Oxyd Mini. Na konečnou úpravu použite pilník DiamondFile zelený nebo červený.

nahoru